MYSLÍCÍ MOŘE


Myslící moře Holanďana Gerta de Graafa bylo ohlášeno jako „film, který musíte vidět“, „film, který změní váš život“, „filozofický“, „důležitý“…atd. Film je obrazově maximálně vytříbenou rozpravou o lidském vnímání. Soustředí se zejména na zpochybnění jednoznačností všeho možného druhu. Začíná u samotného filmového média, kdy nás v úvodu třikrát vytrhne z naoko započatého příběhu třemi „sny“ (v prvním jde např. o probuzení, které je však natáčením filmové sekvence o probuzení) muže v „hlavní roli“ (jde o holandskou celebritu Ricka de Leeuwa, který se ovšem již ve filmu neobjeví). Následuje zčásti fingovaná televizní anketa , v níž otravný reportér demonstruje svou „filozofickou převahu“ nad dotazovanými, vycházející ze základní myšlenky filmu, že „není možné jednozančně definovat“. Tento rys „spokojeného chytračení“ se pak rozlévá celým filmem, který pokračuje příběhem scénáristy (přirozeně filmu „Myslící moře“), jenž se postupně zaplétá do filozofických her a pastí, pro nás v kině zprostředkovaných množstvím obrazů, postavených na demaskování principů různých optických iluzí (budovaných na statičnosti a dvojrozměrnosti, čili nabouratelných filmem). V závěru se film mění v agitku pro svou de - filozofii s groteskním happy endem, využívajícím ne zcela originální, avšak přiléhavé metafory „vysednutí z rozjetého automobilu vlastních myšlenkových konvencí“. A jak důsledně v celém filmu jeho autor podvracel veškeré nastolené iluze, tak v závěru jednu velkou zanechal – právě iluzi happy endu. Na dotaz, proč, odpověděl na nočním karlovarském představení: „Mám rád happy endy“.
Myslící moře tedy působí (včetně svého „reklamně“ dokonalého vizuálního pojetí – autor je opravdu režisérem reklam) jako se sebou spokojená teze proti tezím s občasnou otravností bohorovného pohledu „těch, kteří vědí“, i jako vřele ironická dekonstrukce „chytrého filmu“, však se sklonem k pohodlí „filozofického i estetického biedermeieru“.

Za pozornost stojí internetová stránka filmu www.theseathatthinks.nl , hrající na stejném principu hru s jejím návštěvníkem a rozšiřující uzavřený svět filmu o další ideje/iluze.